O bezkredytowcach słów kilka

Bezkredytowcami nazywam osoby celowo rezygnujące z kredytów.

Należą do nich ci wszyscy, którzy:
– wolą oszczędzać, a wszelkie inwestycje osobiste finansować z odłożonych pieniędzy,
za wszelką cenę unikają kredytów, ceniąc sobie niezależność wobec banków,
– ewentualne pożyczki zaciągają u osób bliskich lub u znajomych na zerowy procent,
– najczęściej nie miałyby problemów ze spłatą kredytów, i z tego powodu stają się łakomym kąskiem dla przeróżnych pośredników kredytowych czy bankowców.

To dla mnie najmądrzejsza warstwa społeczeństwa. Nie ulegli presji sąsiadów, rodziny, znajomych, nie dali się skusić ofertom nie do odrzucenia, a na nowy samochód odkładali przez kilka lat. To właśnie oni z rozwagą finansują swoje potrzeby, a jednocześnie ich mottem finansowym jest oszczędzanie i odkładanie gotówki na przyszłe potrzeby. Być może niektórzy z nich jeszcze kilka lat temu starali się o kredyt, jednak wtedy nie mieli tzw. zdolności kredytowej. Teraz, gdy stać ich na kredyt, omijają banki szerokim łukiem, nie dając zarobić bankowcom ani grosza.

Niestety, grupa ‘bezkredytowców’ maleje w zastraszającym tempie. Nie chcę wysnuwać daleko idących wniosków, jednak publikowane w prasie raporty dają do myślenia. Zadłużenie Polaków rośnie w tempie około 10 % rocznie. Obecnie jesteśmy winni bankom już ponad 60 mld zł. Bankowcy argumentują co prawda, że jeszcze daleko nam do stopnia zadłużenia występującego w krajach rozwiniętych, jednak nie wspominają o tym, jak wiele osób w tychże krajach ma problemy ze spłatą kredytów. Warto tylko wspomnieć o USA, gdzie liczba zgłoszonych wniosków o upadłość konsumencką, jak podaje American Bankruptcy Institute, wyniosła w roku 2008 aż 1,06 mln i wzrosła aż o 30 % w stosunku do roku 2007!

A w Polsce akcja marketingowa ze strony banków wydaje się nie mieć końca, reklamy produktów bankowych atakują nas z każdej strony. Tym samym coraz więcej osób ulega medialnej presji i zaciąga nieprzemyślane kredyty.

Jeśli nie brałeś dotąd kredytu, gratulacje! Tak trzymać!

Advertisements

One thought on “O bezkredytowcach słów kilka

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s